ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Co zrobić, gdy wciąż mi dokuczają?

Grupka osób z naszej klasy chyba się na mnie uwzięła...Ciągle mi dokuczają i przezywają. Czasem mnie ciągną za włosy albo wyrzucają plecak gdzieś daleko, zabierają zeszyty. Mam tego dość i w szkole robię się coraz bardziej smutna. Moja przyjaciółka mi mówi, żebym nie zwracała na nich uwagi ale to nie takie proste. Czasem to już mi się nie chce iść do szkoły. Jak się poskarżę Pani to będzie jeszcze gorzej.

 

Zespół 116 111 odpowiada:

Z powodu zachowania innych dzieci, ostatnio chodzenie do szkoły stało się dla Ciebie przykre. Rozumiemy, że możesz czuć się źle, gdy inne osoby przezywają Cię, szarpią i zabierają Twoje rzeczy. To bardzo dobrze, że szukasz dla siebie wsparcia i chciałabyś, żeby ktoś pomógł Ci zmienić tę sytuację.

Nikomu nie wolno ranić innych osób

Czasem tak się dzieje, że inne osoby dokuczają komuś zupełnie bez powodu. To smutna sytuacja i nie powinno się tak dziać. Nikomu nie wolno obrażać innych osób, a tym bardziej popychać ich, bić, czy nie szanować ich rzeczy. W takiej sytuacji zawsze mamy prawo prosić o pomoc. Zrozumieliśmy, że próbowałaś radzić sobie z tą sytuacją, nie zwracając uwagi na zaczepki. To rzeczywiście może być dobrą metodą i czasem takie ignorowanie sprawia, że dokuczanie mija. Jednak, gdy inni robią rzeczy bardzo dla nas przykre, może być trudno nie zwracać uwagi na zaczepki. Rozumiemy, że tak właśnie jest w Twojej sytuacji.

Co możesz zrobić

Mimo Twoich obaw, wydaje nam się, że rozmowa z nauczycielką to dobry pomysł. W niektórych sytuacjach dzieciom może być trudno samym wpłynąć na zachowanie rówieśników. Dorośli mogą w tej sprawie zrobić więcej - to oni są odpowiedzialni za to, jak zostaną rozwiązane np. kłopoty w szkole i jak dzieci się w niej czują. Dobrze więc jest zwrócić się w takiej sprawie do nauczyciela, pedagoga lub psychologa szkolnego. To osoby, które pomagają uczniom rozwiązywać problemy, a także mogą wesprzeć gdy ktoś martwi się i ma złe samopoczucie. Może mogłabyś pójść do nauczycielki lub pedagoga razem z przyjaciółką, tak, by było Ci raźniej? To bardzo dobrze, że masz taką bliską osobę, która stara się wspierać Cię w trudnej sytuacji.

Poszukaj wsparcia u bliskich

Zastanawiamy się także czy myślałaś, by powiedzieć o sytuacji w szkole rodzicom? Czasem, gdy samemu trudno jest się zwrócić do nauczyciela, rodzice mogą pomóc rozwiązać kłopotliwą sprawę, np. rozmawiając z dyrektorem lub pedagogiem szkolnym. Poza tym to dobrze, gdy mama i tata wiedzą jak ich dziecko czuje się w szkole i czy ma jakieś trudności.

Pamiętaj także, że gdybyś chciała porozmawiać o tym jak się czujesz i jak sobie radzisz - możesz do nas zadzwonić. Możesz także opowiedzieć nam czy udało się rozwiązać ten kłopot.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111