ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Boję się, że jestem w ciąży...

Mam 16 lat i obawiam się, że mogę być w ciąży...

Ostatnio pierwszy raz kochaliśmy się z moim chłopakiem. Użyliśmy prezerwatywy i wydaje mi się, że wszystko było dobrze. Prezerwatywa nie pękła, ale mimo tego cały czas myślę, że mogę być w ciąży. Okres spóźnia mi się trzeci dzień i jest mi niedobrze. Żałuję, że zdecydowaliśmy się kochać. 

Zespół 116 111 odpowiada:

Witaj,

Piszesz, że  Ty i Twój chłopak rozpoczęliście współżycie seksualne i obawiasz się, że możesz być w ciąży. Rozumiemy, że możesz być zaniepokojona i martwisz się, co będzie dalej.

To bardzo ważne i odpowiedzialne, że pomyśleliście o zabezpieczeniu. Stosowanie środków antykoncepcyjnych zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę. Prezerwatywy chronią również przed wieloma chorobami przenoszonymi droga płciową. Jeśli prawidłowo użyliście prezerwatywy i ona nie pękła, to prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Choć żadna metoda antykoncepcji nie daje całkowitej pewności. Warto pamiętać, że miesiączka może spóźniać się z różnych powodów i nie musi świadczyć o tym, że jest się w ciąży.

Co możesz zrobić?

Dla upewnienia się można w takiej sytuacji zrobić test ciążowy lub udać się na wizytę do ginekologa. Dzięki testowi lub konsultacji lekarskiej nie będziesz musiała trwać w niepewności.

Warto też zastanowić się nad decyzją, jaką podjęliście z chłopakiem. Rozpoczęcie współżycia to duży krok. Może to być przeżyciem, które bardzo zbliża ludzi do siebie. Może być też tak, że przeżywamy w związku z tą decyzją głównie niepokój i troskę o ewentualne konsekwencje. Wtedy warto jeszcze raz wszystko przemyśleć.

Zdabaj o siebie

Silny niepokój może być sygnałem, że choć jesteśmy fizycznie gotowi do współżycia, to nasza psychika i nasze uczucia potrzebują jeszcze czasu. Warto abyś spróbowała porozmawiać o swoich obawach i wątpliwościach z chłopakiem. Ważne, by w związku rozmawiać o decyzjach i przeżyciach, które dotyczą bliskości. Moglibyście wspólnie zastanowić się, czy są sposoby bycia blisko i okazywania sobie uczuć, na które możecie pozwolić sobie bez obaw o konsekwencje takie jak np. ciąża?

Jeśli chciałabyś porozmawiać z nami o swoich obawach lub wątpliwościach, lub zastanawiasz się jak przeprowadzić rozmowę z chłopakiem - zadzwoń.

Pozdrawiamy,
Zespół 116 111.