ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Leczenie infekcji

Nie zawsze wiadomo, czy nasz komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem. To tak jak w życiu – nie od razu wiemy, że jesteśmy chorzy, ale zaczynający się katar, czy kaszel, są już podejrzane. ”Katarem” dla naszego komputera mogą być takie sytuacje:

 • Działa wolniej niż zwykle,
 • Przestaje reagować, często się zawiesza lub restartuje bez powodu,
 • Nie działają programy, które do tej pory działały 
 • Wyłącza się długo, bądź przy wyłączaniu pojawiają się błędy,
 • Na portalu społecznościowym pojawiają się „Twoje” wpisy, których sobie nie przypominasz
 • Nie możesz uaktualnić systemu operacyjnego,
 • Nie możesz uaktualnić antywirusa, albo wchodzić na strony programów antywirusowych
 • Internet „pełznie” zamiast normalnie działać,
 • Twoi znajomi dostają od Ciebie maile, których nie wysłałeś (najpierw zmień hasło do programu pocztowego)  

Jeśli zdarzyła Ci się, któraś z rzeczy, opisanych wyżej, warto

Odłączyć komputer od sieci i zabezpieczyć przechowywane na nim informacje. Może się zdarzyć, że po wyłączeniu zainfekowanego sprzętu nie będziesz mógł go z powrotem uruchomić.

Przeskanować komputer programem antywirusowym, dzięki czemu możesz wykryć i usunąć złośliwe oprogramowanie. Jeśli nie możesz uruchomić swojego antywirusa, poproś znajomego lub rodziców, by ściągnęli z internetu program antywirusowy, który można uruchomić z pamięci USB (tzw. pendrive’a).

Jeśli wcześniejsze działania nie rozwiążą problemu,  poproś o pomoc rodziców lub znajomego informatyka. Jeśli on nie zdoła doprowadzić Twojego komputera do stanu sprzed infekcji – trzeba będzie od nowa zainstalować system operacyjny. 

Bezpieczeństwo komputera podłączonego do Internetu

Zanim podłączysz komputer do Internetu, sprawdź, czy masz włączoną zaporę sieciową i program antywirusowy lub poproś o to rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą. Wspólnie z rodzicami regularnie aktualizuj system operacyjny i pozostałe oprogramowanie, którego używasz w komputerze. 

Ważne jest też, by sprawdzać wraz z rodzicami, czy ustawienia bezpieczeństwa tych programów są odpowiednie. Aktualizacja programów jest bardzo ważna, bowiem ich producenci stale umieszczają w sieci pewne poprawki, łatające wykryte luki bezpieczeństwa bądź po prostu powodujące, że program lepiej i szybciej działa. Aktualizacje należy pobrać z sieci i zainstalować. Zazwyczaj dzieje się to automatycznie – program sam je wykrywa, ściąga i instaluje. Zdarza się jednak, że program nie jest ustawiony tak, aby automatycznie ściągać aktualizację. W takiej sytuacji należy to zmienić w ustawieniach programu lub regularnie pobierać aktualizacje poprzez kliknięcie w menu programu odpowiedniej opcji.

Pamiętaj, by program antywirusowy był zawsze aktualny i stale włączony.

Regularnie sprawdzaj stan zabezpieczeń swojego komputera oraz reaguj na wszelkie pojawiające się zagrożenia. Nie musisz wszystkiego robić sam/a. Poproś rodziców o pomoc w ustawieniu regularnego skanowania komputera programem antywirusowym i w ustawieniu zapory sieciowej. Regularnie sprawdzajcie stan zabezpieczeń (np. system Windows możesz sprawdzić oprogramowaniem Microsoft Baseline Security Analyser).

Zachowaj szczególną ostrożność podczas korzystania z Internetu. Nawet najlepszy program nie jest w stanie zapewnić Twojemu komputerowi pełnej ochrony, jeśli odwiedzasz nieznane strony, uruchamiasz ściągnięte z nich programy lub otwierasz załączniki z e-maili od nieznanych osób. W takich przypadkach najważniejsza jest Twoja świadomość, czyli ostrożne zachowanie w sieci.

Źródło: foter.com

Ochrona przed złośliwym oprogramowaniem

 • Czym jest złośliwe oprogramowanie (m.in. wirusy, trojany, itd.)?
 • Jak najlepiej się przed nim bronić?

Złośliwe programy przenoszą się między komputerami – czasem mogą to zrobić dzięki Twojej nieuwadze, innym razem wykorzystają „dziurę” w jednym z Twoich programów, by zaintstalować się bez Twojej wiedzy. Taki program może usunąć przydatne informacje z Twojego komputera, wysyłać bez Twojej wiedzy pocztę elektroniczną, przekazać kontrolę nad Twoim komputerem przestępcy, a nawet go uszkodzić.

Czy wiesz jak złośliwe oprogramowanie może się przemieszczać? Często przesyłane jest przez załączniki w wiadomościach mailowych, linki w komunikatorach internetowych (Gadu-Gadu, Facebook Messenger), śmieszne kartki, zabawne pliki wideo.  

Jak ochronić się przed złośliwymi programami? Wiesz już, że podstawową ochroną komputera jest program antywirusowy i zapora sieciowa (tzw. firewall). Ważne jest, by były wciąż włączone i aktualizowane na bieżąco.

Poza tym aktualizuj programy, z których korzystasz. Starsze wersje mogą działać bez problemu, ale błędy, które mogą zawierać to to zaproszenie wirusa do komputera. Jeśli nie wiesz jak to zrobić poproś o pomoc rodziców. Zachowaj szczególną ostrożność, poruszając się po Internecie. 

Złośliwe oprogramowanie rozprzestrzenia się także poprzez pliki, które możesz pobrać z sieci – nie tylko nielegalne, ale również te, które na pierwszy rzut oka wyglądają na legalne. Dlatego przed pobraniem pirackiego programu, czy gry, warto się zastanowić, czy chcesz podjąć ryzyko, zastanowić się, zanim klikniesz w nieznany, podejrzany link (korzystając z darmowych narzędzi UrlVoid, czyLinkScanner, możesz sprawdzić, czy pod odnośnikiem nie kryje się niebezpieczeństwo). 

Bądź ostrożny otwierając załączniki do wiadomości od nieznanych osób, a także potwierdzając komunikaty, pojawiające się na ekranie monitora. Gdy zamykasz okno, które wydaje Ci się podejrzane, nie klikaj przycisków "Akceptuj", "OK", czy nawet "Nie" (nie wszystko jest tym, czym się wydaje, nazwy na przyciskach nie oznaczają, że pełnią one faktycznie takie funkcje!), używaj do tego celu przycisku "x" w rogu okna).

Nie ściągaj automatycznie rozszerzeń do przeglądarki (tzw. wtyczek - plug-in), gdy wymaga tego strona WWW, którą oglądasz. Systematycznie sprawdzaj komputer na obecność wirusów, skanując go za pomocą programu antywirusowego.

Ustaw w opcjach antywirusa sprawdzanie plików, zapisywanych na komputerze – dzięki temu będziesz mieć mniejszą szansę na zainstalowanie złośliwego oprogramowania. O systematyczne sprawdzanie waszego komputera możesz również poprosić rodziców.

Używaj programów ze znanych, zaufanych źródeł.

Rozmawiaj z rodzicami zawsze, gdy zauważysz, że z komputerem dzieje się coś niepokojącego.  

Oceń:
 • Dziękujemy za ocenę.
 • Ocena 3.4/5
9 głosów