ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

ATAK PANIKI- jak sobie radzić?

„Nie panikuj!” albo „jaka z ciebie panikara!”- to zwroty, które często możemy usłyszeć w życiu codziennym. Zazwyczaj nie pomagają w ukojeniu lęku. Czasami paniką określają coś, co tak naprawdę nią nie jest. Napad paniki to opisane przez lekarzy i psychologów zjawisko, które od czasu do czasu spotyka większą ilość ludzi niż mógłbyś przypuszczać. Sama nazwa brzmi trochę groźnie, ale kiedy taki atak następuje, można sobie z nim poradzić. 

Czym jest napad paniki? 

Jest to przede wszystkim reakcja ciała na to, co się dzieje w otoczeniu. Czasami organizm intensywnie reaguje na stres, co może wzbudzać dodatkowy niepokój. Niektóre osoby doświadczają takich objawów jak przyspieszone bicie serca i oddech, zwiększone pocenie się czy drżenie mięsni. Ciało mocno przygotowuje się do tego, by zmierzyć się z sytuacją, która wywoła stres. Każda z tych reakcji była potrzebna naszym przodkom, by zadbać o siebie w sytuacji niebezpieczeństwa: na przykład szybsze bicie serca sprawiało, że mogli sprawniej uciekać. Dzisiaj mierzymy się z innymi wyzwaniami niż ludzie pierwotni, na szczęście są sposoby pomagające wyciszyć zbyt mocne na współczesne okoliczności reakcje. Podczas napadu paniki niektóre osoby mogą obawiać się tego, że ich ciało przestaje właściwie funkcjonować, a nawet myślą, że umierają. To właśnie z tego powodu warto jest w takich momentach pamiętać, że chociaż to, co czujesz, jest silnym doznaniem, to Twoje życie nie jest w niebezpieczeństwie.  

Jak sobie z nim radzić? 

Kiedy nasz organizm jest tak zdeterminowany do działania, warto dać mu się czymś zająć. Poniżej kilka prostych pomysłów na to, na czym można skupić uwagę w takich sytuacjach: 

5 zmysłów 

Postaraj się nazwać: 

-5 rzeczy, które widzisz dokoła siebie 

-4 rzeczy, które możesz usłyszeć 

-3 rzeczy, które dotknąć 

-2 rzeczy, które możesz powąchać 

-1 rzecz, którą możesz posmakować 

Kostka lodu 

Możesz spróbować włożyć do buzi lub potrzymać w dłoniach kostkę lodu. Zaobserwować jak się roztapia, poczuć stróżkę wody. Chłód ma na celu pomóc Ci skupić się na kostce lodu i oderwać od myśli, które w danym momencie tak bardzo Cię zaniepokoiły.  

Wsparcie 

Napięcie ma w zwyczaju maleć, kiedy dzielimy się nim z kimś, kto jest dla nas życzliwy. Także gdy doświadczasz paniki możesz poprosić taką życzliwą osobę o wsparcie. To nie jest czas na to, by rozmawiać o tym, czego się boisz, bo może nasilać to objawy. Zamiast tego, możesz poprosić swoją zaufaną osobę, by po prostu przy Tobie była: otworzyła okno lub włączyła Twoją ulubioną piosenkę. Jeśli takie ataki Ci się zdarzają, zachęcamy Cię do wcześniejszego porozmawiania z wybraną osobą, czego w takich momentach potrzebujesz lub pokazania jej tego artykuł.  

Oddech 

Oddech jest czymś, co zawsze mamy przy sobie. Wydaje się być niepozorny, ale potężnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Kiedy dochodzi do napadu paniki, oddech przyśpiesza i z tego powodu do ciała dostaje się więcej tlenu, co może powodować np. zawroty głowy. W takiej sytuacji ważne jest, żeby ilość tlenu zmniejszyć. To dlatego na filmach osoby w silnych emocjach oddychają do papierowej torebki. Ty także możesz to robić, jak najbardziej. Ale wystarczy wydłużanie wydechu. Chodzi o to, by wydech trwał najdłużej jak to dla Ciebie jest możliwe. 

Niektóre osoby oddychają wyobrażając sobie kwadrat. Wszystko robi się odliczając do 4: 

-wdech: 1-2-3-4 

-zatrzymanie powietrza: 1-2-3-4 

-wydech: 1-2-3-4 

-zatrzymanie powietrza: 1-2-3-4 

I powtarzają od początku: 4-4-4-4 

Twój sposób 

Jak do tej pory radziłeś sobie w momentach nasilonego stresu? Czego wtedy najbardziej potrzebujesz? Uważność na siebie może pomóc Ci w odnalezieniu najlepszych dla Ciebie sposobów na łagodzenie silnego lęku. Napady paniki mają to do siebie, że pojawiają się, kiedy osoba żyje w dużym napięciu. Z tego powodu zachęcamy Cię do przyjrzenia się swoim codziennym aktywnościom. Które z nich przynoszą Ci radość, spokój? Czy masz możliwość zaplanować częstsze ich wykonywanie? To naturalne, że kiedy mierzysz się z problemami, możesz odczuwać potrzebę ciągłej pracy, by je rozwiązać. Warto jednak pamiętać, że organizm funkcjonuje w taki sposób, że potrzebuje także odpoczynku, przyjemności. To czas, w którym może się zregenerować i wrócić do mierzenia się z wyzwaniem ze zdwojoną siłą.  

W naszym artykule napisaliśmy pokrótce, czym jest napad paniki i w jaki sposób można sobie z nim radzić. Pamiętaj, że kiedy doświadczasz trudności, masz prawo do wsparcia ze strony osób dorosłych, profesjonalistów. Jeśli chcesz się z nami skontaktować, zachęcamy Cię do napisania wiadomości lub zadzwonienia pod numer 116 111.