ukryj stronę

Problemy i rozwiązania

Anoreksja to choroba ciała i psychiki. Jej głównym objawem jest znaczna utrata masy ciała poniżej normy.

Anoreksja

Anoreksja to choroba ciała i psychiki. Jej głównym objawem jest znaczna utrata masy ciała poniżej normy. Osoba chora na anoreksję wciąż się odchudza, cały czas myśli i czuje, że jest zbyt gruba, ogranicza jedzenie i dużo ćwiczy. Zdarza się, że zażywa środki odchudzające.

Anoreksja jest bardzo niebezpieczna, ponieważ osłabia ciało i powoduje, że łatwo można zapaść na różne choroby z powodu osłabienia odporności organizmu. Dziewczyny mogą przestać miesiączkować z powodu dużej niedowagi. Anoreksja, szczególnie gdy nie zacznie być w porę leczona, może prowadzić do skrajnego wyczerpania, a nawet do śmierci.

Anoreksja w pytaniach i odpowiedziach:

1. Czy na anoreksję chorują tylko kobiety?

Większość osób chorych na anoreksję to kobiety. Zdarza się jednak, że cierpią na nią także mężczyźni.

2. Czy osoba chora na anoreksję nic nie je?

Taka osoba ogranicza ilość spożywanego jedzenia. Zdarza się, że w skrajnych sytuacjach nie je prawie niczego.  Ale może też po prostu zmniejszać porcje jedzenia lub stosować środki przeczyszczające po posiłku. To, że ktoś je, nie oznacza, że nie ma zaburzeń odżywiania.

3. Czy każda osoba chora na anoreksję jest skrajnie wychudzona?

Zaburzenia odżywiania można mieć niezależnie od wagi. Ważne jest, co osoba myśli o swoim ciele i wadze, jak postrzega siebie. Zwykle anoreksja prowadzi do skrajnego wychudzenia. Ale nie jest to widoczne od początku.

4. Czy jeśli mam miesiączkę, to znaczy, że nie choruję na anoreksję?

Gdy waga spadnie poniżej pewnego poziomu miesiączka kobieta przestaje miesiączkować. Można jednak chorować i nadal mieć miesiączkę. Nie każda osoba chora jest skrajnie wychudzona. Choroba zaczyna się znacznie wcześniej!

5. Czy ograniczanie jedzenia i chudnięcie to jedyne objawy anoreksji?

Najważniejsze jest to, jak osoba widzi siebie i swoje ciało. Osoba chora na anoreksję wciąż dąży do utraty wagi. Spostrzega siebie jako zbyt „grubą”, gdy jej waga jest w normie, lub zbyt niska. Poza ograniczaniem jedzenia może stosować środki przeczyszczające, dokładnie obserwować to, ile kalorii mają poszczególne projekty. Może też bardzo intensywnie ćwiczyć.

6. Czy anorektyczki w ogóle nie myślą o jedzeniu?

Wbrew pozorom osoby chore na anoreksję mogą dość intensywnie zajmować się tematem jedzenia. Czasem karmią innych, lub gotują dla nich.

 

Anoreksja może dotknąć każdego i w każdym wieku. Jeśli czujesz, że nie akceptujesz swojego ciała i ciągle uważasz, że jesteś za gruba/gruby lub znasz osobę, o którą się martwisz, bo przestała jeść, zadzwoń do nas. Udzielimy Ci więcej informacji oraz wsparcia.