Jak wygląda wizyta
u PSYCHIATRY?

Czasem zmagamy się z problemami, które wymagają konsultacji lub leczenia przez psychiatrę. Wizyta u psychiatry może budzić różne uczucia, takie jak stres czy niepewność. Jeśli chcesz wiedzieć kim jest psychiatra, czym różni się od psychologa, a także w jakich sprawach i w jaki sposób może pomóc to ten artykuł odpowie na twoje pytania.
Z pierwszą wizytą u psychiatry może być podobnie jak z wizytą u innego lekarza lub u psychologa, możemy się jej obawiać. To naturalne, ponieważ wśród młodych osób krąży wiele mitów na temat wizyty u psychiatry. Takie niesprawdzone informacje mogą potęgować obawy i wówczas trudno jest się na taką wizytę zdecydować. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam co może się wydarzyć podczas takiej wizyty.

Po co idziemy do psychiatry?

Psychiatra to lekarz, który może zdiagnozować nasze dolegliwości związane z psychiką. Czasem kiedy czujemy się gorzej np. odczuwamy smutek, niechęć do kontaktów z kolegami czy koleżankami, trudności ze snem czy koncentracją to zastanawiając się co się z nami dzieje przychodzi nam na myśl depresja. Psychiatra jest w stanie zdiagnozować i ocenić co się z nami dzieje i czy nasze dolegliwości to np. depresja lub czy dzieje się z nami coś innego. Kontakt z psychiatrą jest bardzo pomocny ponieważ razem z takim specjalistą można się zastanowić co zrobić aby poczuć się lepiej i jakie działania podjąć aby odzyskać siły. Psychiatra to lekarz, który powinien okazać nam zrozumienie i dokładnie dopytać co się z nami dzieje. To ważne aby powiedzieć mu
jak się czujemy i co nam dolega.

Czy wizyta u psychiatry oznacza, że jestem chora/y psychicznie?

Często podczas takiej wizyty młode osoby obawiają się, że lekarz zdiagnozuje jakąś chorobę psychiczną. To zrozumiałe, że takie myśli mogą budzić niepokój i możemy obawiać się takiej diagnozy. Otóż taka wizyta i kontakt z psychiatrą nie musi oznaczać, że specjalista zdiagnozuje nam chorobę. Lekarz psychiatra jest po to aby sprawdzić to co się z nami dzieje i udzielić odpowiedniej pomocy np. wsparcia. Jeśli natomiast rzeczywiście okaże się, że cierpimy z powodu choroby lub zaburzeń psychicznych, to właśnie psychiatra jest odpowiednią osobą, która będzie mogła pomóc nam w leczeniu.

Czy psychiatra przepisuje leki i umieszcza w szpitalu?

Może tak się zdarzyć, że psychiatra zdecyduje, że jedną z form leczenia będzie farmakoterapia, czyli przyjmowanie leków. To zrozumiałe, że może to budzić wiele obaw.. Ważne abyś pamiętał/a, że masz prawo zapytać lekarza o wszystko np. po co przepisuje leki lub ile czasu będziesz je zażywał/a. Leki są po to, aby pomóc poczuć się lepiej pacjentowi. Inną z form leczenia jest hospitalizacja czyli pobyt w szpitalu. Lekarz może o niej zdecydować wspólnie z Twoimi rodzicami. Dzięki takiemu pobytowi można przeprowadzić szereg badań aby dokonać lepszej diagnozy i udzielić odpowiedniej pomocy. Różnica pomiędzy leczeniem szpitalnym a takim w gabinecie polega na tym, że w szpitalu pacjent ma stałą opiekę lekarską i intensywniejsze leczenie niż w gabinecie psychiatry.
Psychiatra może również zalecić psychoterapię, jako kolejną formę leczenia. Psychoterapia polega na regularnych, stałych spotkaniach z psychoterapeutą, czyli specjalistą odpowiednio przygotowanym do leczenia różnych zaburzeń i trudności związanych z naszą psychiką.

Gdzie można skorzystać z takiej pomocy?

Psychiatrę najczęściej można spotkać w przychodni/poradni lekarskiej. Często też taki lekarz przyjmuje w prywatnym gabinecie – jednak taka wizyta zwykle jest płatna. Ważne abyś wiedział/a , że na wizytę do psychiatry będę musieli wyrazić zgodę Twoi rodzice, jednak nie zawsze będą musieli być z Tobą podczas wizyty. Zawsze możesz poprosić o rozmowę bez obecności rodziców, a lekarz zdecyduje, czy jest to możliwe czy nie.

Czy ktoś się dowie, że leczę się u psychiatry?

O tym, że korzysta się z pomocy takiego specjalisty nie musi nikt wiedzieć, oprócz Ciebie i Twoich rodziców. Jeśli nie chcesz nikomu o tym mówić to nie musisz tego robić. Taka informacja nie trafia również do szkoły czy nauczycieli. Kontakt z lekarzem psychiatrą jest indywidualną sprawą każdej osoby
Jeśli masz jakieś wątpliwości lub pytania na temat przyjaźni i chciałbyś z nami o tym porozmawiać – zadzwoń lub napisz do nas wiadomość.

Bałagan w głowie?
Poukładamy to!